Sa pjata u thyen në Hell’s Kitchen?

  Pyetja që ju ka ngacmuar të gjithëve gjatë gjithë episodeve të Hell's Kitchen: sa pjata u thyen? Kuriozitetin po ua shuaj sot më në fund 😉 Gjatë 12 javëve të HK janë thyer 412 pjata....

Shkrimi i chef Renato për Hell’s Kitchen

Pas MasterChef kalova shumë kohë duke u menduar për formatin që do të më rikthente në televizion. Diskutime të shumta të bëra me veten time dhe me bashkëpunëtorë të mi, më shpinin...

Promo Episodi 6: Një nga puntatat më të tensionuara!

  Çfarë pritet të ndodhë këtë të premte ora 21:00 në Hell’s Kitchen? Një nga puntatat më të tensionuara deri më tani në Hell’s Kitchen! Debate të forta, tension dhe një nga situatat më të rënda...

Ravioli me spinaq

Përgatisni këto ravioli shumë të thjeshtë dhe të shijshëm në më pak se 30 minuta. Mbushur me djathë, spinaq dhe erëza, kjo recetë është një zgjidhje fantastike dhe e shëndetshme për të shijuar makarona pa mish.

Makarona me domate dhe karkaleca

Receta klasike italiane e makaronave të shpejta me domate, karkaleca dhe erëza të freskëta do të shndërrohet në një nga gatimet tuaja të preferuara falë kombinimit fantastik të përbërësve në shumë pak minuta. Ndiqni më poshtë hapat se si ta gatuani në shtëpi shumë lehtë dhe shijoni një vakt të shijshëm në çdo moment.

Spageti me midhje

Receta e spagetit me midhje kombinon shijen e kripur të midhjeve dhe të erëzave të borzilokut e majdanozit. Pjata është perfekte për t'u shoqëruar me një gotë verë të bardhë. Ndiqni më poshtë hapat e recetës për ta gatuar shumë lehtë në shtëpi dhe për të krijuar një vakt të shijshëm në çdo kohë.

Bucatini me mish të grirë

Bucatini me mish të grirë është një pjatë e gatuar në zjarr të ngadaltë me bazë mishi dhe me salcë të përbërë nga qepë, selino dhe karrota. Pasta që përdoret në këtë recetë është e ngjashme me spageti, por forma e veçantë tubulare bën që salca të bashkohet më së miri me të dhe të krijojë një shije fantastike me mishin e grirë.

Cila është historia e vezëve Benedict?

A i keni shijuar ndonjëherë vezët e famshme 'nju-jorkeze' Benedict? Nëse nuk i keni provuar apo gatuar ndonjëherë, atëherë me siguri keni dëgjuar për to dhe mund t'i njihni përmes faqeve të gatimit....

Si të Shtoni Përbërës Fantastikë tek Sallata

Shpesh, përbërësit kryesorë të sallatës janë gjethet e gjelbra, marulet ose perimet. Të kombinuara me një shumëllojshmëri të mbushjeve, salcave dhe vajrave ato shndërrohen në elementë kryesorë të...

Si të Përgatisim Limonadë në Shtëpi

Përgatitja e Limonadës në shtëpi është shumë e thjeshtë dhe merr më pak se 5 minuta kohë në kuzhinë. Më së shumti do t'u duhet të përzieni përbërësit para se t'i vendosni në shishe dhe bakteret...
sallata

Sallatë me dardhë dhe pulë

Shoqëroni pjatat tuaja me këtë sallatë ushqyese me dardhë dhe pulë! E pasur me proteina, vitaminë B6 dhe përmban sasi të ulëta të sheqerit e yndyrës. Shijoni recetën duke ndjekur hapat e mëposhtëm!

Sallatë me ton

Ndonëse është një recetë shumë e lehtë për t'u përgatitur, sallata me ton mund të bëhet pjesë e tryezës tuaj si një pjatë e shëndetshme dhe shumë e shijshme. Ditët kur ju duhet të përgatisni diçka të shpejtë për drekë ose darkë dhe nuk keni shumë kohë, mund të përgatisni këtë sallatë fantastike me peshk ton dhe me pak perime që ju gjenden në frigorifer.

Sallatë me portokaj

Sallata me portokaj shton ngjyrat në vaktet e përditshme, duke u përgatitur shumë lehtë dhe duke iu shtuar menusë si një pjatë shumë e shëndetshme.

Sallatë ruse

Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet e tjera të tryezës, për t'u shijuar me pjesëtarët e familjes. Sallatës mund t'i shtoni dhe përbërës të tjerë, të cilët krijojnë shije të reja dhe dinamike, duke pasuruar ato tradicionale.

Sallatë me panxhar

Sallata me panxhar është një alternativë e shijshme që sjell ëmbëlsi dhe aromë të mirë falë përbërësve. E thjeshtë në përgatitje, kjo sallatë shoqëron vaktet e përditshme dhe pasuron menunë vegjetariane.

Dita e Byrekut Amerikan

Sot në Amerikë festohet Dita Kombëtare e Byrekut, një festë që i ka zanafillat në mesin e viteve 1970. Krijues i kësaj dite festive është Charlie Papazian, një mësues, inxhinier bërthamor dhe...

Këshilla dhe sekrete kuzhine

Ju prezantojmë me hapësirën më të re informuese në web, ku do të lexoni më shumë mbi këshilla, udhëzime dhe sekrete kuzhine që mund të ndiqni gjatë gatimeve tuaja.  Këto zakone jo vetëm që janë...

Ilaçet natyrale kundër ulçerës së stomakut

Ulçera është një plagë që mund të zhvillohet jashtë ose brenda trupit dhe në organe të ndryshme. Një ndër më të diagnostikuarat është ulçera gastrike apo e stomakut, një sëmundje e dhimbshme që prek...
ëmbëlsira

Kek me mollë dhe rrush të thatë

Shoqëroni kafen e mëngjesit apo çajin e pasdites me kekun e mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Ai përmban disa vlera ushqyese dhe është gjithashtu i përkryer për të finalizuar mbrëmjen. Shërbehet më mirë i ngrohtë, i spërkatur me sheqer pluhur ose mund ta shijoni të ftohtë, të veshur me krem ose akullore me vanilje.

Tartë çokollate

Nëse dëshironi të ëmbëlsoni darkën e Krishtlindjeve apo Vitit të Ri, kjo tartë me çokollatë nuk do t'ju zhgënjejë! Tarta klasike e shoqëruar me akullore dhe Baileys krijon një ëmbëlsirë perfekte për pas darkës, për t'u shijuar pranë personave të dashur të familjes.

Parfe me boronica

Boronicat renditen në listën e super frutave! Kjo parfe e lehtë ju sjell kombinimin e tyre në një shtresë pane, me shumë pak yndyrë dhe spërkatur me grimca kanelle. Kontrasti i shijeve krijon një kombinim fantastik dhe të freskët!

Çokollatë fondente (Souffle)

Çokollata fondente apo souffle e mbushur me çokollatë është një ëmbëlsirë që shërbehet e nxehtë dhe me krem akullore e vanilje në pjatë. Ndryshe e quajtur "petit gâteau" (në frëngjisht - tortë e vogël), kjo souffle është shumë popullore në restorantet e New York-ut. Provoni ta përgatisni në shtëpi dhe të krijoni shijen e veçantë duke e shoqëruar me akullore!

Panettone

Panettone, buka e ëmbël me origjinë italiane, është prej vitesh simbol i ditëve të Krishtlindjes e Vitit të Ri dhe përgatitet për t'u gëzuar me familjen dhe miqtë. Provoni aftësitë tuaja të pjekjes duke ndjekur hapat e recetës për një Panettone klasik e të lehtë, të mbushur me shije festive dhe fruta të ëmbla!

 • Ravioli me spinaq

  Përgatisni këto ravioli shumë të thjeshtë dhe të shijshëm në më pak se 30 minuta. Mbushur me djathë, spinaq dhe erëza, kjo recetë është një zgjidhje fantastike dhe e shëndetshme për të shijuar makarona pa mish.

  Pasta
 • Makarona me domate dhe karkaleca

  Receta klasike italiane e makaronave të shpejta me domate, karkaleca dhe erëza të freskëta do të shndërrohet në një nga gatimet tuaja të preferuara falë kombinimit fantastik të përbërësve në shumë pak minuta. Ndiqni më poshtë hapat se si ta gatuani në shtëpi shumë lehtë dhe shijoni një vakt të shijshëm në çdo moment.

  Receta të shpejta
 • Spageti me midhje

  Receta e spagetit me midhje kombinon shijen e kripur të midhjeve dhe të erëzave të borzilokut e majdanozit. Pjata është perfekte për t'u shoqëruar me një gotë verë të bardhë. Ndiqni më poshtë hapat e recetës për ta gatuar shumë lehtë në shtëpi dhe për të krijuar një vakt të shijshëm në çdo kohë.

  Për fëmijët
 • Bucatini me mish të grirë

  Bucatini me mish të grirë është një pjatë e gatuar në zjarr të ngadaltë me bazë mishi dhe me salcë të përbërë nga qepë, selino dhe karrota. Pasta që përdoret në këtë recetë është e ngjashme me spageti, por forma e veçantë tubulare bën që salca të bashkohet më së miri me të dhe të krijojë një shije fantastike me mishin e grirë.

  Receta të shpejta

 • Sallatë me dardhë dhe pulë

  Shoqëroni pjatat tuaja me këtë sallatë ushqyese me dardhë dhe pulë! E pasur me proteina, vitaminë B6 dhe përmban sasi të ulëta të sheqerit e yndyrës. Shijoni recetën duke ndjekur hapat e mëposhtëm!

  Sallata
 • Sallatë me ton

  Ndonëse është një recetë shumë e lehtë për t'u përgatitur, sallata me ton mund të bëhet pjesë e tryezës tuaj si një pjatë e shëndetshme dhe shumë e shijshme. Ditët kur ju duhet të përgatisni diçka të shpejtë për drekë ose darkë dhe nuk keni shumë kohë, mund të përgatisni këtë sallatë fantastike me peshk ton dhe me pak perime që ju gjenden në frigorifer.

  Sallata
 • Sallatë me portokaj

  Sallata me portokaj shton ngjyrat në vaktet e përditshme, duke u përgatitur shumë lehtë dhe duke iu shtuar menusë si një pjatë shumë e shëndetshme.

  Sallata
 • Sallatë ruse

  Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet e tjera të tryezës, për t'u shijuar me pjesëtarët e familjes. Sallatës mund t'i shtoni dhe përbërës të tjerë, të cilët krijojnë shije të reja dhe dinamike, duke pasuruar ato tradicionale.

  Sallata
ëmbëlsira

Kek me mollë dhe rrush të thatë

Shoqëroni kafen e mëngjesit apo çajin e pasdites me kekun e mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Ai përmban disa vlera ushqyese dhe është gjithashtu i përkryer për të finalizuar mbrëmjen. Shërbehet më mirë i ngrohtë, i spërkatur me sheqer pluhur ose mund ta shijoni të ftohtë, të veshur me krem ose akullore me vanilje.

Kek

Tartë çokollate

Nëse dëshironi të ëmbëlsoni darkën e Krishtlindjeve apo Vitit të Ri, kjo tartë me çokollatë nuk do t'ju zhgënjejë! Tarta klasike e shoqëruar me akullore dhe Baileys krijon një ëmbëlsirë perfekte për pas darkës, për t'u shijuar pranë personave të dashur të familjes.

Kek

Parfe me boronica

Boronicat renditen në listën e super frutave! Kjo parfe e lehtë ju sjell kombinimin e tyre në një shtresë pane, me shumë pak yndyrë dhe spërkatur me grimca kanelle. Kontrasti i shijeve krijon një kombinim fantastik dhe të freskët!

Ëmbëlsirat

Çokollatë fondente (Souffle)

Çokollata fondente apo souffle e mbushur me çokollatë është një ëmbëlsirë që shërbehet e nxehtë dhe me krem akullore e vanilje në pjatë. Ndryshe e quajtur "petit gâteau" (në frëngjisht - tortë e vogël), kjo souffle është shumë popullore në restorantet e New York-ut. Provoni ta përgatisni në shtëpi dhe të krijoni shijen e veçantë duke e shoqëruar me akullore!

Ëmbëlsirat
BLOG
Blog
Dita e Byrekut Amerikan
Dita e Byrekut Amerikan

Dita e Byrekut Amerikan

Sot në Amerikë festohet Dita Kombëtare e Byrekut, një festë që i ka zanafillat në mesin e viteve 1970. Krijues i kësaj dite festive është Charlie Papazian, një mësues, inxhinier bërthamor dhe prodhues birre nga Colorado, Amerika. Kultura qindra vjeçare e...

Lexo më shumë
Hell’s Kitchen
Sa pjata u thyen në Hell’s Kitchen?

Sa pjata u thyen në Hell’s Kitchen?

  Pyetja që ju ka ngacmuar të gjithëve gjatë gjithë episodeve të Hell's Kitchen: sa pjata u thyen? Kuriozitetin po ua shuaj sot më në fund 😉 Gjatë 12 javëve të HK janë thyer 412 pjata. Fiksimin e thyerjes së pjatave e kam nga buzuket e Greqisë 😂...

Shkrimi i chef Renato për Hell’s Kitchen

Shkrimi i chef Renato për Hell’s Kitchen

Pas MasterChef kalova shumë kohë duke u menduar për formatin që do të më rikthente në televizion. Diskutime të shumta të bëra me veten time dhe me bashkëpunëtorë të mi, më shpinin gjithmonë nën të njëjtën logo, të një show gatimi gjigand, i cili kudo në...

Intervista Ekskluzive për Hell’s Kitchen

Intervista Ekskluzive për Hell’s Kitchen

Renato Mekolli: "Do vazhdoj të jem 'djalli' në kuzhinë, çdo shef është..."   Shefi i njohur i kuzhinës, Renato Mekolli, do t'i përgjigjet sot në renatomekolli.com të gjitha komenteve për show-n e famshëm të kuzhinës 'Hell's Kitchen'. Mekolli rrëfen...