9 Përfitimet e Kajsive

9 Përfitimet e Kajsive

Kajsia apo Prunus armeniaca është një frut i njohur ndryshe si kumbulla Armene.E rrumbullakët dhe në ngjyrë të verdhë, ajo ngjan si një version më i vogël i pjeshkës, por ndan të njëjtën thartësi si kumbulla e purpurt.Kajsitë janë shumë të ushqyeshme dhe kanë disa...
Karpaço – Një Pjatë apo Pikturë e Rilindjes?

Karpaço – Një Pjatë apo Pikturë e Rilindjes?

Këtë javë sjellim historinë që qëndron pas krijimit te pjatës së shijshme të Karpaços (Carpaccio).Karpaço është një aperitiv i thjeshtë dhe shumë i shijshëm!  Origjina e tij i ka fillesat në Venecia të Italisë në vitin 1950, në lokalin e quajtur ”Harry’s...
Ushqyesit më të Mirë për Flokë të Shëndetshëm

Ushqyesit më të Mirë për Flokë të Shëndetshëm

Cilat janë ushqimet që duhet të konsumojmë për flokë të shëndetshëm dhe të fortë?Njihuni me ushqyesit më të mirë, si proteinat, vitaminat dhe mineralet, që furnizojnë flokët me gjithçka që duhet për të qenë të fortë dhe plot shkëlqim.  Proteina Ndonëse flokët përbëhen...
Vitaminat më të Mira për Gratë dhe Vajzat

Vitaminat më të Mira për Gratë dhe Vajzat

Në ditën ndërkombëtare të gruas ju sjellim një artikull mbi vitaminat esenciale që i nevojiten femrave. Për të qenë të shëndetshme, shpesh nuk mjafton të ushqyerit me një dietë të balancuar. Për të plotësuar mungesat e disa vlerave ushqyese, është e nevojshme të...
Historia e Burritos

Historia e Burritos

Burrito është një gatim shumë i famshëm i kuzhinës meksikane, i cili përbëhet nga një tortilla e mbushur me përbërës të ndryshëm.Ai mbështillet në formë cilindri të mbyllur dhe konsumohet lehtësisht kur jemi në lëvizje.Ndonjëherë tortilla piqet në skarë, për ta zbutur...
Ushqimet e duhura për mëlçinë

Ushqimet e duhura për mëlçinë

Mëlçia është një organ i rëndësishëm për trupin e njeriut. Ajo kujdeset për tretjen, metabolizmin, imunitetin dhe përthithjen e ushqyesve. Ndër rolet e saj janë pastrimi i gjakut, luftimi i infeksioneve të ndryshme dhe ndihmuese në tretjen e ushqimit. Duke qenë se...
Çfarë kuptojmë me ushqim organik?

Çfarë kuptojmë me ushqim organik?

Çfarë do të thotë termi “organik” dhe cili është dallimi mes frutave organike dhe jo-organike, perimeve dhe produkteve shtazore?Ju sjellim në rubrikën Blog një guidë ndihmuese, që ju orienton se si dhe pse bëhet klasifikimi i produkteve ushqimore në...
Historia e Sanduiçit

Historia e Sanduiçit

 A e dini se në Amerikë konsumohen 300 milionë sanduiçe në ditë? Ky produkt kaq popullor në ditët e sotme është perfekt për këdo dhe në çdo moment të ditës. I lehtë për t’u marrë me vete, i thjeshtë për t’u përgatitur dhe mund t’i shtosh përbërësit...
Pasta dhe dobitë e saj

Pasta dhe dobitë e saj

Zakonisht të gjithë mendojmë se pasta favorizon rritjen në peshë. Por nuk është pikërisht kështu.Në fakt nuk është pasta në vetvete ajo që “shëndosh”, por janë përbërësit që i shtojmë gjatë përgatitjes së saj.Megjithatë, nëse respektohet cilësia, sasia dhe sidomos...
10 Pjata që Duhet të Provoni gjatë Udhëtimeve

10 Pjata që Duhet të Provoni gjatë Udhëtimeve

Udhëtoni në shtete të ndryshme duke njohur pjatat e tyre më të famshme! Artikulli i sotëm në Blog ju prezanton me 10 pjatat më popullore në shtete të ndryshme të botës. Tashmë, kur të planifikoni udhëtimin e radhës, do të dini më shumë rreth pjatës dhe historisë së...