Karpaço – Një Pjatë apo Pikturë e Rilindjes?

Karpaço – Një Pjatë apo Pikturë e Rilindjes?

Këtë javë sjellim historinë që qëndron pas krijimit te pjatës së shijshme të Karpaços (Carpaccio).Karpaço është një aperitiv i thjeshtë dhe shumë i shijshëm!  Origjina e tij i ka fillesat në Venecia të Italisë në vitin 1950, në lokalin e quajtur ”Harry’s...
Historia e Burritos

Historia e Burritos

Burrito është një gatim shumë i famshëm i kuzhinës meksikane, i cili përbëhet nga një tortilla e mbushur me përbërës të ndryshëm.Ai mbështillet në formë cilindri të mbyllur dhe konsumohet lehtësisht kur jemi në lëvizje.Ndonjëherë tortilla piqet në skarë, për ta zbutur...
Historia e Sanduiçit

Historia e Sanduiçit

 A e dini se në Amerikë konsumohen 300 milionë sanduiçe në ditë? Ky produkt kaq popullor në ditët e sotme është perfekt për këdo dhe në çdo moment të ditës. I lehtë për t’u marrë me vete, i thjeshtë për t’u përgatitur dhe mund t’i shtosh përbërësit...
Historia e Salcës Beshamel

Historia e Salcës Beshamel

Salca Beshamel, e njohur gjithashtu si salca e bardhë, përgatitet nga roux (ru – gjalpë dhe miell) në ngjyrë të bardhë dhe qumësht.Që prej shekullit të XVII-të konsiderohet një nga salcat “nënë”, me të cilat krenohet kuzhina franceze. Ajo emërtohet...
Historia e Picës Margerita

Historia e Picës Margerita

Pica Margerita është një picë tipike napolitane, e cila shpesh njihet si “flamuri i vërtetë italian”. Receta e saj klasike përmban domate San Marzano, mozzarella, borzilok të freskët, kripë dhe vaj ulliri ekstra të virgjër. Sipas gojëdhënave popullore, në...
Historia e Sallatës Çezar

Historia e Sallatës Çezar

A e dinit se receta e sallatës Çezar e ka zanafillën nga Meksika? Legjendat thonë se pronari i restorantit, italiani Caesar Cardini, krijoi një pjatë sallate në vitin 1924 në Tijuana, Meksikë. Pas Luftës së Parë Botërore dhe largimit nga Milano – Itali, Caesar...
Një sandwich që mban emrin Trump

Një sandwich që mban emrin Trump

Zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zbuluan rezultate të papritura dhe një komb me opinione ekstremisht të ndryshme. Argumentet midis përkrahësve dhe kundërshtarëve të presidentit Donald J. Trump u bënë qendra e diskutimeve në...
Cila është historia e vezëve Benedict?

Cila është historia e vezëve Benedict?

A i keni shijuar ndonjëherë vezët e famshme ‘nju-jorkeze’ Benedict? Nëse nuk i keni provuar apo gatuar ndonjëherë, atëherë me siguri keni dëgjuar për to dhe mund t’i njihni përmes faqeve të gatimit. Ato janë aq të famshme saqë gazeta “The New...
Torta ruse e Bonapartit

Torta ruse e Bonapartit

Ju ftojmë të lexoni mbi ëmbëlsirën tradicionale ruse që përkujton shijen e ëmbël të vendit pas fitores ndaj perandorit francez Napoleon Bonaparti në dimrin e vitit 1812. Torta e Napoleonit është një pjatë e pranishme në tryezat festive të Vitit të Ri në familjet ruse....
Supë me gështenja

Supë me gështenja

  Kjo supë e butë dhe e shijshme përbën një pjatë të mrekullueshme për t’u shijuar gjatë netëve të dimrit. Perfekte për të shoqëruar festimet në familje për Krishtlindje dhe natën e vitit të ri! Alternativë fantastike për vegjetarianët dhe veganët! Mund ta...