Ëmbëlsirat

Brumë për krepa

Ushqimi i famshëm francez është i pasur me fibra dhe proteina. Të butë e të shijshëm, krepat janë një opsion…

Kek

Kek me mollë dhe rrush të thatë

Shoqëroni kafen e mëngjesit apo çajin e pasdites me kekun e mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Ai përmban…

Kek

Tartë çokollate

Nëse dëshironi të ëmbëlsoni darkën e Krishtlindjeve apo Vitit të Ri, kjo tartë me çokollatë nuk do t'ju zhgënjejë! Tarta…

Parfe me boronica

Boronicat renditen në listën e super frutave! Kjo parfe e lehtë ju sjell kombinimin e tyre në një shtresë pane,…

Çokollatë fondente (Souffle)

Çokollata fondente apo souffle e mbushur me çokollatë është një ëmbëlsirë që shërbehet e nxehtë dhe me krem akullore e…

Panettone

Panettone, buka e ëmbël me origjinë italiane, është prej vitesh simbol i ditëve të Krishtlindjes e Vitit të Ri dhe…

Kek

Tartë djathi me luleshtrydhe (cheesecake)

Cheesecake është një ëmbëlsirë e përbërë nga një ose më shumë shtresa, ku shtresa kryesore përbëhet nga një përzierje e…

Kek

Lajthi të karamelizuara

Lajthitë e karamelizuara përdoren si dekor i ëmbëlsirave që shërbejmë. Mund t'i shtojmë në akullore, tartë, kek, mus çokollate, krem…

Topa të vegjël çokollate (truffles)

Truffles janë konfeksione me çokollatë dhe përgatiten nga ganache, një përzierje e çokollatës së shkrirë me krem të ngrohur, i…

Kekë në kupa (cupcakes)

Gatuani ëmbëlsirat e shijshme dhe të buta, që vinë në formën e kupave. Receta më e hershme e tyre -…

Pankekë

Kjo është receta perfekte e pankekëve! Ata janë të lehtë gjatë konsumit dhe kërkojnë përbërës të thjeshtë, që ju me…

15 min

Biskota sable

Biskotat sable e kanë origjinën nga Sable-sur-Sarthe, në Francën veri-lindore dhe receta e tyre është 300 vjeçare. Fjala 'sable' është…

Biskota

Shijoni biskota të bëra në shtëpi duke ndjekur hapat e recetës së Chefit. Receta më e mirë e biskotave që…

Gurabije

Biskotat Gurabije janë shumë të preferuara nga shqiptarët. Të vogla dhe të shijshme, ato mund të përgatiten lehtë në shtëpi…

Kek me kakao

Krijoni një atmosferë të ngrohtë për familjen e të dashurit tuaj duke përgatitur këtë recetë të kekut! Fantastik për fëmijët…

Kek Pandispanjë

Gatuani shumë lehtë në shtëpi recetën klasike të kekut pandispanjë, i quajtur ndryshe keku Gjenovez apo Pâte Génoise. I përgatitur…

Krep me Çokollatë

Mëngjesi apo pasditja bëhet më e bukur duke përgatitur një krep me çokollatë! Lexoni hapat dhe gatuani shumë lehtë e…

4

Tiramisù

Receta klasike e Tiramisù-së është një ëmbëlsirë elegante dhe e pasur italiane, e bërë me biskota të lehta dhe të…

Brownies me çokollatë

Kjo recetë është e përkryer për adhuruesit e ëmbëlsirave të buta me çokollatë. Brownies janë të shijshme dhe të lehta…

Sytliaç

Ëmbëlsira e sytliaçit (qumështorizit) është një nga pjatat tradicionale shumë të preferuara në familjet shqiptare. Mësoni si ta përgatisni atë…