0 / 5

Bërxollë meksikane gici ose viçi

Për një shije fantastike të mishit të gicit ose viçit, receta e bërxollave meksikane është një mënyrë e mirë për të provuar një stil të ri të gatimit dhe marinimit. Lexoni më poshtë përbërësit dhe hapat për ta përgatitur këtë recetë shumë lehtë dhe krijoni një pjatë perfekte për familjen.

Përbërësit Kryesorë: bërxollë, domate, erëza

612

Përbërësit

Përbërësit për mishin:

1 lugë gjelle piper i kuq i ëmbël

1 lugë gjelle spec djegës

1 lugë gjelle mustardë pikante

1 lugë gjelle rigon

Kripë

Piper

Vaj ulliri

Përbërësit për salcën:

3 domate

1 avokado të butë

1 tufë majdanoz

1 tufë koriandër

1 lugë gjelle pluhur hudhre

1 lëkurë lime

Pak vaj aromatik

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

798

Kaloritë (kcal)

193

Yndyrnat Totale (g)

19

Kripa (g)

0.58

Proteina(g)

1.3

Karbohidratet Totale (g)

3.4

Fibrat Dietike (g)

1.8

Sheqernat (g)

2.4

Udhëzimet

Hapi 1Përziejmë të gjithë përbërësit për mishin në një enë.

Hapi 2Lyejmë bërxollat me përzierjen dhe i lëmë të marinohen për 2 orë.

Hapi 3I pjekim bërxollat në zgarë për barbeque ose në një zgarë normale.

Hapi 4Nisim përgatitjen e salcës duke pastruar avokadon dhe duke e prerë në forma kubike.

Hapi 5Pastrojmë domatet dhe i presim në forma kubike.

Hapi 6Presim imët majdanozin dhe koriandrën. Shtojmë në përzierje pluhurin e hudhrës, lëkurën e lime-it dhe vajin aromatik. Përziejmë derisa të formohet masa e njëtrajtshme e salcës.

Hapi 7Salcën e shërbejmë bashkë me bërxollën e pjekur.