0 / 5

Biskota

Shijoni biskota të bëra në shtëpi duke ndjekur hapat e recetës së Chefit. Receta më e mirë e biskotave që keni provuar ndonjëherë! Ato janë të thjeshta dhe të buta, fantastike për të shoqëruar kafen apo çajin e mëngjesit.

Main Ingredient: miell, gjalpë, sheqer, vezë

26554

Përbërësit

300 gr miell të bardhë 55%

150 gr gjalpë

100 gr sheqer

1 vezë

1 lugë kafeje fryrës për ëmbëlsira

Pak kripë

1 lëkurë limoni

1 bishtajë vanilje

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

1847

Kaloritë (kcal)

441

Yndyrnat Totale (g)

21

Kripa (g)

0.42

Proteina(g)

3.5

Karbohidratet Totale (g)

58

Fibrat Dietike (g)

1.9

Sheqernat (g)

18

Udhëzimet

Step 1Fillimisht rrahim vezën me sheqerin në mikser dhe më pas shtojmë gjalpin, duke vazhduar rrahjen bashkë me vaniljen dhe lëkurën e limonit.

Step 2Shtojmë fryrësin për ëmbëlsira, miellin, kripën dhe vazhdojmë ta përziejmë brumin për 3 minuta, derisa të bëhet një masë homogjene.

Step 3E lëmë brumin të pushojë dhe më pas i japim format që dëshirojmë. Duhet bërë kujdes që format të mos jenë shumë të trasha, pasi kjo sjell probleme gjatë pjekjes dhe biskotat nuk bëhen krokante (në atë rast i lëmë edhe 5 minuta më shumë në furrë).

Step 4Kujdesemi që hapësira midis biskotave në tavë të jetë rreth 3-4 cm larg, pasi duhet përllogaritur edhe fryrja e tyre gjatë pjekjes. I pjekim biskotat në temperaturën 160 gradë për 10 minuta.