0 / 5

Bukë Kulaç

Gatuani bukën tradicionale e me aromë fantastike të kulaçit! Përbërësi perfekt për përsheshin me mish dhe alternativë e shëndetshme e bukës së zakonshme. Kulaçi i ngrohtë përgatitet lehtë në shtëpi dhe bëhet pjesë e gatimeve të shijshme e festive me familjen.

Përbërësit Kryesorë: bukë, kripë, maja, ujë Kuzhina: Shqiptare

2109

Përbërësit

200 gr miell buke ose miell i fortë

3/4 lugë kafeje kripë

1/3 lugë kafeje maja pluhur

120 ml ujë i vakët

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

925

Kaloritë (kcal)

218

Yndyrnat Totale (g)

0.9

Kripa (g)

2.4

Proteina(g)

6.3

Karbohidratet Totale (g)

45

Fibrat Dietike (g)

2.5

Udhëzimet

Hapi 1Përziejmë në dy enë të veçanta përbërësit; miellin me kripën dhe ujin me majanë pluhur.

Hapi 2I vendosim të gjitha bashkë në mikser dhe i përziejmë në shpejtësi të mesme për 7 minuta.

Hapi 3E lëmë të pushojë për 15 minuta dhe më pas e përziejmë përsëri.

Hapi 4E lëmë të pushojë për 45 minuta të tjera. Më pas e punojmë me dorë, duke i dhënë format që duam.

Hapi 5I vendosim në një tavë me letër furre dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta.

Hapi 6E vendosim në furrën e ngrohur më parë në temperaturën 180 gradë dhe e pjekim për 15 minuta.