0 / 5

Çokollatë fondente (Souffle)

Çokollata fondente apo souffle e mbushur me çokollatë është një ëmbëlsirë që shërbehet e nxehtë dhe me krem akullore e vanilje në pjatë. Ndryshe e quajtur "petit gâteau" (në frëngjisht - tortë e vogël), kjo souffle është shumë popullore në restorantet e New York-ut. Provoni ta përgatisni në shtëpi dhe të krijoni shijen e veçantë duke e shoqëruar me akullore!

Përbërësit Kryesorë: çokollatë e zezë, gjalpë, vezë, miell, sheqer Kuzhina: Franceze

3287

Përbërësit

250 gr çokollatë e zezë

150 gr gjalpë

5 vezë

180 gr miell

150 gr sheqer pluhur

1 bishtajë vanilje

Pak kripë

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

1663

Kaloritë (kcal)

399

Yndyrnat Totale (g)

25

Kripa (g)

0.21

Proteina(g)

8.1

Karbohidratet Totale (g)

33

Fibrat Dietike (g)

4.5

Sheqernat (g)

23

Udhëzimet

Hapi 1Rrahim të verdhat e vezëve dhe u shtojmë sheqerin duke i përzier.

Hapi 2Vendosim çokollatën të shkrihet në banjë avulli (banjëmari). Ndërkohë rrahim të bardhat e vezëve.

Hapi 3Te çokollata e shkrirë shtojmë gjalpin, të verdhat dhe të bardhat e vezëve, vaniljen dhe në fund miellin, të cilin e shtojmë duke e situr, që të mos krijohen toptha në brumë.

Hapi 4E vendosim brumin në forma për 1 person, duke i lyer ato me gjalpë dhe miell, që të mos ngjisin.

Hapi 5I pjekim në temperaturën 180 gradë për 10 minuta.