0 / 5

Fileto levreku me shparguj

Peshku i shijshëm i levrekut përbën një vakt fantastik! Gatuar me shparguj dhe limonë, dhe i shërbyer me perime krokante e patate të reja, kjo pjatë e ushqyeshme dhe plot shije do të mbushë tryezat tuaja. Ndiqni më poshtë hapat për ta gatuar shumë lehtë!

Përbërësit Kryesorë: fileto levreku, shpargull, vaj ulliri, limon

1209

Përbërësit

2 fileto levreku

10 shparguj

1 gotë verë e bardhë

1 limon

2 thelpinj hudhre

1 tufë kopër

50 ml vaj ulliri

1 lugë rigon

Kripë

Piper

Këshilla

  • Mund t'i shoqërojmë me perime të skarës.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

621

Kaloritë (kcal)

150

Yndyrnat Totale (g)

10

Kripa (g)

0.82

Proteina(g)

6.9

Karbohidratet Totale (g)

1.4

Fibrat Dietike (g)

0.7

Sheqernat (g)

1.1

Udhëzimet

Hapi 1Pastrojmë dhe filetojmë levrekun. Më pas pastrojmë me kujdes shpargujt me qëruesin e patateve.

Hapi 2Në një tigan vendosim vaj ulliri dhe shtojmë filetot e levrekut e verën e bardhë.

Hapi 3Shtojmë hudhrat, shpargujt, fetat e limonit të prera hollë, kripë, piper, rigon dhe kopër.

Hapi 4Vendosim kapakun mbi tigan (pa e hequr nga zjarri) dhe i lëmë të qëndrojnë për 10 minuta me avullin e tyre.

Hapi 5I vendosim në një pjatë, shoqëruar me perime sipas dëshirës dhe janë gati për t'u shijuar!