0 / 5

Gjuhëz e pjekur me letër furre

Gatuani këtë pjatë të ushqyeshme me peshkun e shijshëm të gjuhëzës, shoqëruar me limonë, domate dhe erëza. Perfekt për vaktet gjatë javës, me shumë pak yndyrna dhe i pasur në proteina, vitaminë C dhe B12.

Përbërësit Kryesorë: peshk gjuhëz, domate, limon, vaj ulliri Yndyrna Të Ulëta Pa Gluten

1419

Përbërësit

4 peshq gjuhëz

2 domate

2 limonë

1 gotë verë e bardhë

1 tufë trumzë (thimo)

1 tufë majdanoz

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

298

Kaloritë (kcal)

71

Yndyrnat Totale (g)

1.9

Kripa (g)

0.67

Proteina(g)

8.6

Karbohidratet Totale (g)

1.6

Sheqernat (g)

1.5

Udhëzimet

Hapi 1Presim limonin dhe domaten në feta, ndërsa majdanozin e grijmë hollë.

Hapi 2I përziejmë bashkë me erëzat dhe i shtrojmë në qendrën e një letre furre, duke shtruar sipër peshkun. I spërkasim me verë dhe vaj ulliri.

Hapi 3I mbështjellim si karamele, i vëmë në një tavë dhe e fusim në furrë në temperaturën 200 gradë për 20 minuta.