0 / 5

Kek me kakao

Krijoni një atmosferë të ngrohtë për familjen e të dashurit tuaj duke përgatitur këtë recetë të kekut! Fantastik për fëmijët dhe të rriturit të cilët preferojnë ëmbëlsirat e buta me kakao.

Main Ingredient: miell, kakao, vezë, gjalpë, sheqer

25763

Përbërësit

350 gr miell (që fryhet vetë)

400 gr gjalpë

6 vezë

300 gr sheqer

60 gr kakao

1 lugë kafe fryrës

1 bishtajë vanilje

1 lëkurë portokalli e grirë

Këshilla

  • Nëse nuk dëshironi të përdorni vezë, mund të përdorni pure apo salcë jo të ëmbël molle. Pjekja do të kërkojë pak më shumë kohë se sa kur përdorim vezët.
  • Si zëvëndësues të produkteve të bulmetit mund të përdorni qumësht bajameje ose qumësht arrë kokosi.
  • Për një kek me kakao pa gluten, përdorni miell që përcakton mungesën e glutenit.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

1736

Kaloritë (kcal)

418

Yndyrnat Totale (g)

32

Kripa (g)

0.35

Proteina(g)

8.1

Karbohidratet Totale (g)

23

Fibrat Dietike (g)

2

Udhëzimet

Step 1Kalojmë në sitë miellin, kakaon dhe fryrësin. Ndërkohë ndezim furrën në temperaturën 170 gradë.

Step 2Vendosim në mikser gjalpin, sheqerin, vaniljen dhe lëkurën e portokallit. I përziejmë mirë në shpejtësi mesatare për 5 minuta.

Step 3Gjatë përzierjes hedhim një nga një vezët në masën në mikser.

Step 4E ulim pak shpejtësinë e përzierjes dhe shtojmë miellin, kakaon dhe fryrësin.

Step 5Fikim mikserin dhe vendosim masën e përgatitur në një enë në formën e kekut (me diametër 24 cm).

Step 6E pjekim në furrë për 50 minuta në 175 gradë.