0 / 5

Kek Pandispanjë

Gatuani shumë lehtë në shtëpi recetën klasike të kekut pandispanjë, i quajtur ndryshe keku Gjenovez apo Pâte Génoise. I përgatitur për herë të parë nga një chef italian në shekullin e 19-të, ky kek si sfungjer kombinon shijet fantastike të Italisë dhe Francës përmes disa përbërësve shumë të thjeshtë.

Main Ingredient: vezë, miell, sheqer, vanilje Cuisine: Italiane

4635

Përbërësit

200 gr vezë

200 gr miell

180 gr sheqer pluhur

Pak vanilje

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

1263

Kaloritë (kcal)

299

Yndyrnat Totale (g)

3.6

Kripa (g)

0.14

Proteina(g)

7.8

Karbohidratet Totale (g)

58

Fibrat Dietike (g)

1.4

Sheqernat (g)

33

Udhëzimet

Step 1Peshojmë vezët dhe ndajmë veç të bardhat nga të verdhat.

Step 2Marrim dy tasa. Në njërin prej tyre rrahim të verdhat e vezëve me gjysmën e sheqerit dhe në tasin e dytë rrahim gjysmën tjetër të sheqerit me të bardhat e vezëve.

Step 3I bashkojmë të dyja masat në mikser. Miellin fillimisht e kalojmë në sitë dhe më pas e shtojmë në mikser. I përziejmë me kujdes.

Step 4Përgatisim brumin dhe e vendosim në një tavë të lyer me gjalpë dhe miell.

Step 5E pjekim në furrë për 30 minuta në temperaturën 170 gradë.