0 / 5

Kofsha pule confit

Krijoni një pjatë të re, që do të kthehet në të preferuarën tuaj, përmes recetës së kofshave të pulës confit. E shijshme dhe e thjeshtë për t'u përgatitur, kjo pjatë e ngrohtë është një gatim tradicional i Francës jugperëndimore, i cili sjell metodën e njëjtë të ruajtjes së mishit para ftohjes. Procesi i ngadaltë i gatimit do të bëjë që mishi të jetë i butë dhe shumë i shijshëm dhe shoqërohet me salcë barbeque dhe erëza.

Përbërësit Kryesorë: kofsha pule, vaj luledielli, hudhër, erëza Kuzhina: Franceze

2421

Përbërësit

8 kofsha pule

Vaj luledielli (aq sa për të mbuluar kofshat e pulës)

4 thelpinj hudhre

1 kërcell rozmarinë

1 kërcell thimo

1 gjethe dafine

Disa kokrra piperi

Pak piper të kuq të ëmbël

Kripë

Piper

Këshilla

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

841

Kaloritë (kcal)

202

Yndyrnat Totale (g)

15

Kripa (g)

1.3

Proteina(g)

16

Karbohidratet Totale (g)

0.7

Fibrat Dietike (g)

0

Sheqernat (g)

0

Udhëzimet

Hapi 1Vendosim të gjithë përbërësit bashkë në një tenxhere. Tenxheren e vendosim në zjarr shumë të ulët dhe e lëmë ashtu për rreth 3–4 orë.

Hapi 2Pasi të ketë mbaruar procesi, e mbulojmë tenxheren dhe e lëmë të ftohet.

Hapi 3Pasi është ftohur vendosim kofshat e pulës në salcë barbeque-je dhe i përziejmë me të.

Hapi 4Hedhim susam dhe qepë të njoma, të prera hollë dhe bukur.