0 / 5

Linguine me fruta deti

Përgatisni një pjatë të shijshme me aromën e frutave të detit në më pak se 20 minuta. E pasur në vitaminë C dhe me sasi shumë të ulëta të kolesterolit. Perfekte për një drekë apo darkë me personat e dashur!

4 Main Ingredient: makarona linguine, fruta deti, domate, djathë Pecorino Yndyrna të ulta Kolesterol i Ulët

11925

Përbërësit

1/2 pako makarona linguini

1 tufë borzilok

3 thelpinj hudhër

1 spec djegës

50 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

100 gr djathë Pecorino

300 gr domate

100 gr për lloje të ndryshme fruta deti (karkaleca, kallamarë, midhje, sepie)

1 qepë e vogël

Këshilla

  • Shtoni një majë luge shafran dhe pak verë të bardhë kur të gatuani salcën e domateve.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

532

Kaloritë (kcal)

127

Yndyrnat Totale (g)

6.5

Proteina(g)

5

Karbohidratet Totale (g)

12.4

Fibrat Dietike (g)

1.2

Sheqernat (g)

1.8

Udhëzimet

Step 1Pastrojmë frutat e detit, presim sepjen dhe kallamarin në rripa, ndërsa karkalecat i pastrojmë nga lëvozhga, por duke ua ruajtur kokën.

Step 2Presim në kube domatet, specin djegës dhe qepën. Hudhrat e borzilokun i presim hollë.

Step 3Në një tenxhere vendosim pastën të ziejë, ndërsa në një tenxhere tjetër përgatisim salcën.

Step 4Në tenxheren e salcës hedhim vajin e ullirit, qepën e grirë dhe hudhrat. I skuqim për pak sekonda.

Step 5Shtojmë salcën e domates, borzilokun e grirë, frutat e detit të pastruara dhe të prera, specin djegës, kripën, piperin. E lëmë salcën të ziejë për 5-7 minuta.

Step 6Në këtë moment dhe linguinet janë gati. I kullojmë dhe ua shtojmë salcës.

Step 7Shtojmë në fund djathin Pecorino të grirë dhe vajin e ullirit. Pastat janë gati për t'u shijuar!

Receta Të Tjera