0 / 5

Makarona me domate dhe karkaleca

Receta klasike italiane e makaronave me domate, karkaleca dhe erëza të freskëta do të shndërrohet në një nga gatimet tuaja të preferuara. Ndiqni më poshtë hapat se si ta gatuani në shtëpi shumë lehtë dhe shijoni një vakt të shijshëm në çdo moment.

Main Ingredient: makarona, karkalec, domate Cuisine: Italiane

9915

Përbërësit

500 gr makarona "Baretti"

250 gr karkaleca të freskët

200 gr domate të freskëta

Disa gjethe borzilok

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Këshilla

  • Mund të përdorni tipin e makaronave që dëshironi.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

838

Kaloritë (kcal)

200

Yndyrnat Totale (g)

11

Kripa (g)

2.4

Proteina(g)

8.7

Karbohidratet Totale (g)

17

Fibrat Dietike (g)

1.4

Sheqernat (g)

1.2

Udhëzimet

Step 1Fillimisht lajmë dhe pastrojmë karkalecat duke u hequr kokën dhe bishtin dhe lëmë vetëm pjesën e butë të mishit. Pas pastrimit, i lëmë mënjanë në një pjatë për t'i përdorur më vonë.

Step 2Lajmë dhe pastrojmë domatet dhe i grijmë në pjesë shumë të holla në rénde. Marrim një tigan ku vendosim vaj ulliri dhe masën e domateve që premë.

Step 3Skuqim domatet deri në momentin që shohim se uji ka avulluar plotësisht. Shtojmë kripë dhe piper. E provojmë salcën me një lugë dhe nëse domatja është më e thartë seç duhet, i shtojmë pak sheqer.

Step 4Heqim tiganin nga zjarri dhe në një tigan të pastër vendosim vaj ulliri për të skuqur pak karkalecat.

Step 5Pasi të kenë marrë ngjyrë, bashkojmë karkalecat me salcën e domateve që gatuam më parë.

Step 6Vendosim në zjarr një tenxhere me ujë dhe pak kripë. Kur shohim që uji ka nisur të ziejë, vendosim makaronat.

Step 7Përziejmë makaronat dy-tri herë në fillim, dhe i lëmë të ziejnë për 10-12 minuta.

Step 8Heqim tenxheren nga zjarri, kullojmë makaronat dhe shtojmë salcën e domateve me karkalecat. Shtojmë sipër disa gjethe borziloku të freskët dhe është gati për t'u shijuar.

Receta Të Tjera