0 / 5

Midhje me kus-kus

Midhjet janë produkte fantastike të detit, sepse janë plot shije dhe shumë të lehta për t'u gatuar. Provoni t'i kombinoni me kus-kus, gjithashtu fantastik në shije. Receta përmban përbërës që janë burime të proteinave, vitaminës C, vitaminës B12, manganit dhe selenit.

Main Ingredient: midhje, kus-kus, domate, hudhër, qepë, vaj ulliri

1305

Përbërësit

1 kg midhje

250 gr kus-kus

125 ml buljon peshku

1/2 gotë verë e bardhë

2 domate

1 spec djegës i kuq

1/2 spec jeshil

2 qepë të njoma

2 thelpinj hudhre

1 tufë majdanoz

70 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

565

Kaloritë (kcal)

135

Yndyrnat Totale (g)

4.9

Proteina(g)

8

Karbohidratet Totale (g)

13

Fibrat Dietike (g)

0.9

Sheqernat (g)

0.6

Udhëzimet

Step 1Vendosim në një tenxhere buljon peshku dhe e lëmë të marrë një valë.

Step 2E heqim nga zjarri dhe shtojmë kus-kus-in. E mbulojmë me qese mbështjellëse për ushqime dhe e lëmë të fryhet për 15 minuta.

Step 3Në një tenxhere vendosim qepën e grirë dhe hudhrat. Më pas shtojmë verën dhe midhjet, bashkë me guaskën. I lëmë për 15 minuta.

Step 4Pasi të jenë hapur midhjet, e vendosim masën bashkë me lëngun e krijuar te ena e kus-kus-it.

Step 5Shtojmë specat dhe domatet e grira në kube. Grijmë hollë majdanozin dhe e shtojmë në enë. Hedhim kripë dhe piper.