0 / 5

Nudëlls me fileto pule & karkaleca

Përgatisni makaronat speciale noodles duke kombinuar karkalecat me mishin e pulës, një version që përmban shumëllojshmëri të proteinave dhe perimeve. Ndiq hapat e recetës dhe gatuaj një pjatë tipike kineze, pa patur nevojë ta porosisësh në restorant.

Përbërësit Kryesorë: noodles, karkaleca, fileto pule, salcë soje, domate Kuzhina: Kineze

1037

Përbërësit

500 gr makarona nudëlls (noodles)

100 gr karkaleca

100 gr fileto pule

50 ml salcë soje

1 lugë mjaltë

1/2 spec të kuq

1/2 spec jeshil

100 gr domate

20 gr xhinxher (xhenxhefil)

1 qepë e vogël

50 gr ananas

70 gr lakër e bardhë

1 tufë majdanoz

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

1072

Kaloritë (kcal)

256

Yndyrnat Totale (g)

10

Proteina(g)

9.3

Karbohidratet Totale (g)

29.7

Fibrat Dietike (g)

3.7

Udhëzimet

Hapi 1Vendosim makaronat noodles në një enë me ujë të vluar dhe i lëmë të ziejnë për 5 minuta.

Hapi 2Lajmë perimet dhe i presim për së gjati. Ndërkohë, në një tigan nisim përgatitjen e salcës. (mundësisht tigani të jetë Wok)

Hapi 3Vendosim të gjitha perimet e prera në tigan dhe i skuqim për pak sekonda në temperaturë të lartë.

Hapi 4Shtojmë filetot e pulës, xhenxhefilin, ananasin, mjaltin dhe salcën e sojës.

Hapi 5Sapo të kenë marrë një valë dhe lëngu të jetë trashur, u shtojmë dhe makaronat.

Hapi 6Vazhdojmë zierjen edhe për 5 minuta dhe noodles janë gati për t'u shijuar!