0 / 5

Patate furre

Gatuani pjatën perfekte për pothuajse çdo vakt. Super e shijshme dhe e lehtë për t'u përgatitur! Patatet qëndrojnë të buta brenda dhe pak crispy jashtë. Ato marrin një shije të mrekullueshme kur i shoqëroni me ketchup. Shërbehen si garniturë fantastike për të shoqëruar pulën e pjekur, filetot e viçit dhe të derrit. Gjithashtu janë një kombinim perfekt i pjatave për një mëngjes apo brunch të veçantë.

Main Ingredient: patate, qumësht, gjalpë, hudhër

13693

Përbërësit

2 kg patate

1 litër qumësht

300 gr djathë Pecorino & Parmigiano

100 gr gjalpë

6 thelpinj hudhre

70 ml vaj ulliri i aromatizuar me përzierje erëzash

Pak arrë moskat

Pak kripë

Pak piper

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

557

Kaloritë (kcal)

133

Yndyrnat Totale (g)

7.3

Proteina(g)

5.5

Karbohidratet Totale (g)

12.5

Fibrat Dietike (g)

1.3

Sheqernat (g)

1.9

Udhëzimet

Step 1Pastrojmë fillimisht patatet dhe i presim në feta rrumbullake, me trashësi rreth 1 cm.

Step 2I vendosim të ziejnë për disa minuta bashkë me qumështin, hudhrat, kripën, piperin dhe arrën moskat të grirë. Patatet nuk i ziejmë plotësisht, sepse do t'i vendosim në furrë për t'u pjekur.

Step 3Pas zierjes, i kullojmë dhe i ruajmë lëngun. Shtrojmë një pjesë të tyre në tavë dhe hedhim sipër një pjesë të djathit të grirë. E përsërisim këtë me të gjitha fetat e patateve.

Step 4Në fund u hedhim gjalpin dhe pak qumësht që ka mbetur më parë nga zierja.

Step 5E vendosim në furrë të ngrohur më parë dhe e pjekim në temperaturën 200 gradë për 20 minuta.

Receta Të Tjera