0 / 5

Pulë me qull

Receta e mishit të pulës me qull është një recetë e veçantë shqiptare, e cila përgatitet në cdo kohë dhe shumë shpejt. Përgatitja kërkon përbërës shumë të thjeshtë dhe krijon një vakt të bollshëm. Provoni ta gatuani sipas hapave dhe shijoni aromën dhe kombinimin e mishit me qull dhe erëza.

Përbërësit Kryesorë: mish pule, miell, gjalpë Kuzhina: Shqiptare

7343

Përbërësit

500 gr mish pule

50 gr gjalpë

3 lugë gjelle miell

5 thelpinj hudhre

2 lugë çaji limon

Kripë

Piper

Pak majdanoz

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

744

Kaloritë (kcal)

177

Yndyrnat Totale (g)

7.4

Kripa (g)

0.57

Proteina(g)

20

Karbohidratet Totale (g)

7.4

Fibrat Dietike (g)

0.5

Udhëzimet

Hapi 1Lajmë dhe pastrojmë mishin e pulës. Në një tenxhere vendosim pak gjalpë dhe e vendosim në zjarr. Shtojmë mishin e pulës dhe e përziejmë.

Hapi 2Shtojmë ujë në tenxhere, aq sa mishi i pulës të mbulohet.

Hapi 3Në një tenxhere të dytë vendosim miellin dhe pak gjalpë. I përziejmë deri në momentin që mielli merr ngjyrë të verdhë. Shtojmë në tenxhere pak nga lëngu i mishit të pulës, që u përgatit në tenxheren e parë.

Hapi 4Përziejmë me kujdes miellin me lëngun e mishit dhe gjalpin, derisa masa të mos mbetet e kokrrizuar, por të marrë formën e një salce të plotë.

Hapi 5Pasi qulli të jetë formuar në masë të njëtrajtshme, e vendosim në tenxheren e parë ku po ziejmë mishin.

Hapi 6Shtojmë kripë, piper dhe hudhra, dhe e lëmë në zjarr të ulët.

Hapi 7Kur shohim që mishi është zbutur dhe është gatuar, e heqim nga zjarri. Shtojmë pak limon dhe shumë pak majdanoz të grirë imët.