0 / 5

Ravioli me spinaq

Përgatisni këto ravioli shumë të thjeshtë dhe të shijshëm në më pak se 30 minuta. Mbushur me djathë, spinaq dhe erëza, kjo recetë është një zgjidhje fantastike dhe e shëndetshme për të shijuar makarona pa mish.

Përbërësit Kryesorë: spinaq, djathë, domate, erëza Kuzhina: Italiane

3689

Përbërësit

300 gr brumë paste

100 gr gjalpë

100 gr djathë kaçkavall ose i bardhë (sipas dëshirës)

50 gr domate të thara

300 gr spinaq

2 qepë të njoma

Kripë, piper

1 e verdhë veze

Pak kopër

Pak mendërz

1 kërcell rozmarinë

1 kërcell trumzë (thimo)

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

946

Kaloritë (kcal)

228

Yndyrnat Totale (g)

17

Kripa (g)

1.4

Proteina(g)

5.6

Karbohidratet Totale (g)

12

Fibrat Dietike (g)

3.3

Sheqernat (g)

1.7

Udhëzimet

Hapi 1Nisim me përgatitjen e mbushjes së raviolit. Fillimisht lajmë spinaqin dhe qepët. I grijmë hollë dhe i kalojmë për pak minuta në tigan.

Hapi 2Pasi i kemi gatuar pak në tigan, i kalojmë në një enë tjetër ashtu të ngrohta. Shtojmë djathin, koprën, mendërzën dhe domatet e thara. I përziejmë mirë dhe i lëmë mënjanë që të marrin shijen e njëra-tjetrës.

Hapi 3Nisim me përgatitjen e raviolit. Hapim brumin dhe e presim në katrorë ose rrethorë me diametër rreth 5 cm.

Hapi 4Në qendër të një katrori/rrethori vendosim një masë nga mbushja e raviolit.

Hapi 5I lyejmë anët me pak ujë ose me të verdhën e vezës. Sipër tij vendosim një katror/rrethor tjetër dhe e mbyllim brumin me kujdes.

Hapi 6Vendosim raviolit e përgatitura në ujë të vluar dhe të bollshëm. I lëmë të ziejnë për 4 minuta.

Hapi 7Në një tigan përgatisim salcën. Marrim një garuzhdë ujë dhe shtojmë rozmarinë, trumzë (thimo), gjalpë dhe djathë. Kujdesemi që të krijohet një salcë e lidhur mirë dhe vendosim në të ravioli.

Hapi 8I lëmë të ziejnë për 4-5 minuta të tjera dhe ravioli janë gati për t'u shijuar.