0 / 5

Reçel ananasi

Reçeli i ananasit është një bazë shumë e mirë salce, që kombinon shije të ëmbla dhe të tharta. Ai shërben gjithashtu si një shtresë fantastike për të shoqëruar mishin e pjekur të pulës, derrit apo dhe për produktet e peshkut.

Main Ingredient: ananas Yndyrna të ulta

746

Përbërësit

700 gr ananas i pastruar

200 gr sheqer

150 ml ujë

1 shkop kanellë

Këshilla

  • Ju këshilloj të përdorni tiganin ose tenxheren tuaj më të madhe ose të thellë, pasi kështu gatimi do të krijojë më pak spërkatje dhe do ta mbani më pastër kuzhinën. 
  • Mund ta shërbeni reçelin të ngrohtë ose të ftohtë, dhe ta konservoni deri në 1 javë në frigorifer.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

481

Kaloritë (kcal)

113

Karbohidratet Totale (g)

27

Fibrat Dietike (g)

1.4

Sheqernat (g)

27

Udhëzimet

Step 1Fillimisht presim ananasin në feta dhe e lëmë mënjanë. Në një tenxhere hedhim sheqerin dhe e vendosim në zjarr.

Step 2Pasi të jetë karamelizuar sheqeri, shtojmë në tenxhere ananasin e prerë. I përziejmë bashkë përbërësit.

Step 3Shtojmë kanellë dhe ujë. Nëse është e nevojshme, vazhdojmë e ziejmë për 15 minuta duke e përzier.