0 / 5

Salcë me fruta pylli

Kjo recetë e salcës me fruta pylli është perfekte për të shoqëruar ëmbëlsirat dhe përgatitet lehtë në 30 minuta. Ajo mund të shërbehet e nxehtë ose e ftohtë në krepa, petulla, tortë, akullore apo ëmbëlsira të tjera që dëshironi.

30 Minuta Përbërësit Kryesorë: fruta pylli, sheqer, ujë

536

Përgatitja: 30 Minuta

Përbërësit

500 gr fruta pylli

200 gr sheqer

100 ml ujë

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

941

Kaloritë (kcal)

222

Kripa (g)

0.13

Karbohidratet Totale (g)

55

Fibrat Dietike (g)

0.8

Sheqernat (g)

41

Udhëzimet

Hapi 1Pastrojmë frutat e pyllit dhe i vendosim në tenxhere qe të ziejnë.

Hapi 2Shtojmë sheqer dhe ujë, dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta.

Hapi 3E lëmë të ftohet dhe më pas e vendosim në blender.

Hapi 4E përfundojmë procesin në momentin që është krijuar një masë homogjene e lëngshme.