0 / 5

Ideale Për Vegjetarianët

Sallatë me portokaj

Sallata me portokaj shton ngjyrat në vaktet e përditshme, duke u përgatitur shumë lehtë dhe duke iu shtuar menusë si një pjatë shumë e shëndetshme.

Përbërësit Kryesorë: portokaj, ullinj, qepë Yndyrna Të Ulëta Kolesterol i Ulët Pa Gluten

2121

Përbërësit

200 gr portokaj të pastruar

100 gr ullinj pa fara

100 ml vaj ulliri

50 gr qepë

1 tufë majdanoz

1 limon (i shtrydhur)

Kripë

Piper

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

900

Kaloritë (kcal)

218

Yndyrnat Totale (g)

21

Kripa (g)

0.79

Proteina(g)

0.7

Karbohidratet Totale (g)

4.3

Fibrat Dietike (g)

1.6

Sheqernat (g)

4.1

Udhëzimet

Hapi 1Lajmë dhe pastrojmë portokajtë dhe i presim në kubikë mesatarë.

Hapi 2Presim imët qepët, të cilat i shtojmë në pjatë. Vendosim ullinjtë dhe pak majdanoz.

Hapi 3Shtojmë kripë, piper dhe vaj ulliri.