0 / 5

Sallatë me ton

Ndonëse është një recetë shumë e lehtë për t'u përgatitur, sallata me ton mund të bëhet pjesë e tryezës tuaj si një pjatë e shëndetshme dhe shumë e shijshme. Ditët kur ju duhet të përgatisni diçka të shpejtë për drekë ose darkë dhe nuk keni shumë kohë, mund të përgatisni këtë sallatë fantastike me peshk ton dhe me pak perime që ju gjenden në frigorifer.

Main Ingredient: ton, sallatë, vaj ulliri Yndyrna të ulta Pa Gluten

6029

Përbërësit

Gjethe të llojeve të ndryshme sallatash

200 gr fileto ton

1 qepë e njomë

Fara susami

1 limon

1 portokall

2 lugë salcë soje

Kripë

Piper

Pak pastë wasabi

50 ml vaj ulliri

1 lugë mjaltë

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

524

Kaloritë (kcal)

126

Yndyrnat Totale (g)

8.1

Kripa (g)

0.47

Proteina(g)

8.5

Karbohidratet Totale (g)

3.5

Fibrat Dietike (g)

0.9

Sheqernat (g)

3.3

Udhëzimet

Step 1Presim në rripa të trashë tonin. Kujdesemi që ta presim gjithmonë para se ta pjekim, duke qenë se pas pjekjes ai thërrmohet.

Step 2Kalojmë tonin e prerë në një tigan të nxehtë, duke bërë kujdes që të mos e pjekim plotësisht sepse forcohet dhe humb shijen.

Step 3Në një tigan tjetër pa vaj skuqim farat e susamit, që të lëshojnë aromë.

Step 4I përziejmë të gjithë përbërësit e tjerë në një enë dhe i vendosim në pjatë, duke u vendosur sipër tonin e pjekur dhe susamin.