0 / 5

Salmon me spinaq dhe salcë kosi

Kombinoni salmonin me spinaq dhe salcë kosi për një shije fantastike në një pjatë të vetme! E pasur me proteina e vitamina dhe përmban nivel të ulët të kripërave e sheqerit. Perfekte për një vakt të lehtë e të shpejtë!

Përbërësit Kryesorë: salmon, salcë kosi, spinaq Yndyrna Të Ulëta Pa Gluten

938

Përbërësit

800 gr fileto salmoni

1 kg spinaq

100 gr salcë kosi

1 thelb hudhër

1/2 tufë kopër

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Këshilla

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

641

Kaloritë (kcal)

155

Yndyrnat Totale (g)

12

Kripa (g)

0.28

Proteina(g)

9.7

Karbohidratet Totale (g)

1.2

Fibrat Dietike (g)

2

Sheqernat (g)

0.8

Udhëzimet

Hapi 1Lajmë spinaqin dhe u heqim gjetheve pjesën e bishtit.

Hapi 2Skuqim salmonin dhe ndërkohë përgatisim salcën e kosit.

Hapi 3Vendosim në një enë salcën e kosit bashkë me kripën, piperin, vajin e ullirit dhe koprën e grirë hollë. I përziejmë përbërësit dhe nëse duhet, i shtojmë pak ujë.

Hapi 4Kur salmoni të jetë skuqur, e lëmë mënjanë dhe vendosim në të njëjtin tigan spinaqin, duke e përzier lehtë.

Hapi 5Në pjatë vendosim fillimisht spinaqin, sipër tij salmonin dhe salcën e kosit rreth e rrotull.