0 / 5

Sandwich pule me bacon dhe rukola

Keni nevojë për një snack energjik gjatë ditëve që jeni në nxitim ose të zënë në punë? Receta e sandwich-it me pulë, bacon dhe sallatë rukola është perfekte! Është i lehtë për t'u përgatitur dhe me përbërës të thjeshtë e shumë të ushqyeshëm.

Main Ingredient: fileto pule, bacon, rukola

3075

Përbërësit

Përbërësit e mbushjes:

200 gr fileto pule

50 gr djathë Parmigiano

Vaj ulliri

Pak sallatë e përzier ose rukola

Përbërësit e salcës:

1 bagetë (bukë)

50 gr bacon (Pançetë) i tymosur

50 gr domate të freskëta

Disa gjethe rukola

1/2 qepë e njomë

1 qepujkë

1 kastravec turshi

1 spec djegës turshi

3 lugë majonezë

1/2 lugë mustardë

Kripë, piper

1 tufë majdanoz

1 lëkurë limoni jeshil

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

1071

Kaloritë (kcal)

258

Yndyrnat Totale (g)

21

Kripa (g)

1.2

Proteina(g)

11

Karbohidratet Totale (g)

6.3

Fibrat Dietike (g)

0.8

Sheqernat (g)

1.2

Udhëzimet

Step 1Nisim me përgatitjen e salcës. Presim në kubikë domatet, qepët, qepujkën, kastravecin, specin djegës. Majdanozin e grijmë hollë, rukolën e copëtojmë në rripa dhe lëkurën e limonit (vetëm pjesën e gjelbër) e grijmë në rénde.

Step 2I përziejmë të gjithë përbërësit bashkë me majonezën, mustardën, kripën dhe piperin, derisa të krijohet një salcë kompakte.

Step 3Nisim me mbushjen e sandwich-it. Pjekim fillimisht fileton e pulës në tigan me pak vaj, kripë dhe piper. Më pas e presim në rripa të hollë.

Step 4Presim bukën bageta në 4-5 pjesë dhe secilën e ndajmë në mes, por pa ia shkëputur pjesët. I lyejmë me salcën e përgatitur më parë.

Step 5Vendosim në mesin e bukës fileton e pulës, djathin Parmigiano, bacon, fletët e sallatave ose rukolës. E spërkatim me pak vaj ulliri.