0 / 5

Sardele të marinuara

Shijoni recetën e sardeleve të freskëta dhe shumë të ushqyeshme! Ato ju pasurojnë me proteina, omega 3, vitaminë D dhe vitaminë B12. Shoqërohen shumë mirë me perime, fasule, oriz, pasta, ose me bukë të thekur, domate dhe sallatë me kaperi.

Main Ingredient: sardele, spec, qepë, hudhër, erëza Cuisine: Greke Kalori të ulta Pa Gluten

2350

Përbërësit

1 kg sardele të vogla

1 spec djegës

1/2 spec i kuq

1/2 spec jeshil

2 qepë të njoma

1 qepë e thatë

4 thelpinj hudhre

200 ml vaj ulliri

200 ml uthull

1 lugë rigon

Kripë e trashë

Piper

5 gjethe dafine

Këshilla

  •  Që vaji i ullirit të mos kokrrizohet gjatë qëndrimit në frigorifer, mund të përdorni sasi të njëjtë të vajit të ullirit dhe vajit të lulediellit.
  • Shërbehen si pjatë kryesore ose pjatë anësore.
  • Pjatë perfekte për stinën e verës.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

1009

Kaloritë (kcal)

241

Yndyrnat Totale (g)

19

Proteina(g)

15.1

Karbohidratet Totale (g)

1.5

Fibrat Dietike (g)

0.3

Sheqernat (g)

0.6

Udhëzimet

Step 1Pastrojmë sardelet, duke u hequr dhe shtyllën kurrizore.

Step 2I vendosim në një shtresë në tavë dhe u hedhim sipër pak kripë të trashë.

Step 3Presim në rripa perimet dhe i vendosim mbi sardelet e kriposura. Shtojmë erëzat dhe uthullën (përveç vajit të ullirit). I vendosim në frigorifer dhe i lëmë për 3 orë.

Step 4I kullojmë, i vëmë në një enë tjetër dhe shtojmë vajin e ullirit. I vendosim sërish në frigorifer.

Step 5Pas 24 orësh sardelet e marinuara janë gati. Para se t'i konsumojmë, duhet t'i lëmë rreth 15 minuta në temperaturë dhome, në mënyrë që vaji i ullirit të shkrijë.