0 / 5

Ideale Për Vegjetarianët

Supë kungulli jeshil

Një vakt fantastik vegjetarian! Supa është e pasur në vitaminë K, riboflavinë, vitaminë B6, kalium, mangan, vitaminë C dhe fibra dietike. Përmban sasi të ulëta të kolesterolit.

Main Ingredient: lëng pule, kungull i njomë, gjalpë, limon, qepë, hudhër Kalori të ulta Kolesterol i Ulët Pa Gluten

6102

Përbërësit

Lëng pule

300 gr kungull i njomë

50 gr gjalpë

2 limonë

1 qepë e thatë

2 qepë të njoma

2 thelpinj hudhre

1 tufë borzilok

Pak mendërz të freskët

Arrë moskat

100 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

Këshilla

  • Mund të zëvendësoni qepët me prasin.
  • Mund t'i shtoni përbërës shtesë si fara luledielli, karçof, vaj avokadoje, karrota.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

180

Kaloritë (kcal)

43.1

Yndyrnat Totale (g)

2.4

Proteina(g)

1.4

Karbohidratet Totale (g)

7.1

Fibrat Dietike (g)

2.4

Sheqernat (g)

1.6

Udhëzimet

Step 1Pastrojmë perimet dhe i presim: kungullin në feta, qepët i grijmë në kube, erëzat e njoma i grijmë hollë.

Step 2Në një tenxhere vendosim qepët, hudhrat dhe kungullin. I vendosim të skuqen me vajin e ullirit dhe gjalpin, derisa të zbuten.

Step 3Pas disa minutash shtojmë lëngun e pulës dhe e lëmë të ziejë për 40 minuta në zjarr të ngadaltë.

Step 4Në fund e kriposim dhe e aromatizojmë supën me borzilokun, arrën e moskatit të kaluar në rende, limonin dhe piperin.

Step 5E lëmë supën të ziejë për 10 minuta të tjera dhe më pas e kalojmë në multi.