0 / 5

Ideale Për Vegjetarianët

Supë kungulli

Supa e lehtë e kungullit të dimrit është e trashë dhe e butë, plot me shije dhe e përkryer për stinën. Përgatiteni atë në shtëpi dhe shijoni një tas të ngrohtë e plot vlera ushqyese për ju dhe familjen.

Përbërësit Kryesorë: kungull, qepë, lëng pule, kos, gjalpë Kalori Të Ulëta Yndyrna Të Ulëta

1312

Përbërësit

Lëng pule

300 gr kungull dimri

100 gr gjalpë

4 lugë kos

1 limon

1 qepë

Arrë moskat

Kripë

Piper

Këshilla

  • Për një version vegjetarian përdorni lëng perimesh në vend të lëngut të pulës.
  • Mund të përdorni kungull të pjekur në vend të atij të zier.
  • Shtoni përbërës të tjerë që i japin shije si: gjethe Lime, Lemongrass, selino, karrota, xhinxher (xhenxhefil), qumësht i arrës së kokosit, lëng limoni/lime/portokalli.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

678

Kaloritë (kcal)

162

Yndyrnat Totale (g)

14.8

Proteina(g)

1.4

Karbohidratet Totale (g)

8.5

Fibrat Dietike (g)

1.7

Sheqernat (g)

1

Udhëzimet

Hapi 1Pastrojmë dhe presim kungullin në kube të mëdha, ndërsa qepën në kube të vogla.

Hapi 2Në një tenxhere vendosim gjalpë dhe shtojmë kungullin dhe qepën e prerë. E vendosim në zjarr dhe e mbulojmë me kapak, në mënyrë që kungulli të nxjerrë lëngun dhe të zbutet.

Hapi 3Kur kungulli të jetë zbutur, shtojmë lëngun e pulës dhe kosin. Kalojmë në rénde arrën moskat dhe e shtojmë në tenxhere bashkë me kripën e piperin. I lëmë të ziejnë për 45 minuta.

Hapi 4Ashtu të ngrohtë e kalojmë supën në multi procesor dhe në fund i shtojmë lëngun e limonit dhe kosin, sipas dëshirës.