0 / 5

Supë me domate

Kjo supë e lehtë kremoze me domate është e freskët dhe shumë e shijshme. Një opsion fantastik për veganët dhe vegjetarianët. Perfekte për çdo rast!

Main Ingredient: domate, qepë, karrotë, hudhër

4983

Përbërësit

400 gr domate

1 qepë e vogël

1 karrotë

1 spec djegës

2 thelpinj hudhre

1 tufë borzilok

1 kërcell selinoje

100 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

Fakte Mbi Të Ushqyerit

per serving of 100 gr

Energjia (kJ)

666

Kaloritë (kcal)

159

Yndyrnat Totale (g)

15.8

Proteina(g)

0.9

Karbohidratet Totale (g)

4.6

Fibrat Dietike (g)

1.1

Sheqernat (g)

2.6

Udhëzimet

Step 1Presim në kube perimet (përvec domates) dhe i vendosim në një tenxhere me vaj ulliri.

Step 2Përziejmë në temperaturë të ulët dhe, enda sa pa marrë ngjyrë, shtojmë domaten. Vazhdojmë të përziejmë derisa domatja të nxjerrë lëngun e parë dhe masa ka nisur të ziejë.

Step 3Shtojmë ujin, kripën, piperin dhe e lëmë të ziejë për 45 minuta, ose derisa supa të jetë lidhur mirë.

Step 4Në 10 minutat e fundit shtojmë borzilokun. E kalojmë në multi procesor dhe për t'u siguruar që nuk kanë mbetur copa perimesh, e kalojmë lëngun e supës në një sitë të hollë.