0 / 5

Tartar me Salmon

Kjo pjatë me ngjyra të bukura është e freskët dhe shumë e shijshme! Ajo shërbehet si pjatë e parë, por mund të shijohet dhe si sallatë mes 2 personash ose si një aperitiv fantastik. Mund ta shoqëroni me feta kastraveci, bukë të thekur apo patate të prera hollë dhe të pjekura.

Përbërësit Kryesorë: salmon, rukola, spinaq, vaj ulliri

551

Përbërësit

300 gr fileto salmoni

1 lugë kafeje mustardë

Pak rukola dhe spinaq gjethevogël

1 limon

2 kastravecë turshi

1 qepë e njomë

50 ml vaj ulliri

Pak kripë

Pak piper

Këshilla

  • Për ta prerë më lehtë salmonin, vendoseni në ngrirje për 20 minuta.

Fakte Mbi Të Ushqyerit

Servirja për 100 gr

Energjia (kJ)

934

Kaloritë (kcal)

223

Yndyrnat Totale (g)

18.5

Proteina(g)

12.8

Karbohidratet Totale (g)

2.7

Fibrat Dietike (g)

1.2

Sheqernat (g)

0.1

Udhëzimet

Hapi 1Presim salmonin në kube të vogla dhe e vendosim në një enë. Aty shtojmë qepën e grirë hollë, mustardën, kripën, piperin, vajin e ullirit, lëngun e limonit, kastravecët turshi të grirë hollë.

Hapi 2I përziejmë mirë dhe me kujdes.

Hapi 3I lëmë të marinohen për 15 minuta. Më pas i dekorojmë në pjatë, duke shtuar rukolën dhe spinaqin sipër. I hedhim pak kripë, limon dhe vaj ulliri për shije.